čtvrtek 29. října 2015

Recenze na Ohlédnutí za terapií

Nenápadná šedá kniha plná opravdu pozoruhodných myšlenek napsaná světově uznávaným terapeutem podle mého patří ke knihám, které by jednou do ruky měl vzít každý. "MUSÍME SE VZDÁT NADĚJE NA LEPŠÍ MINULOST"

Irvin Yalom ve své poslední knize nazvanou Hovory k sobě: Ohlédnutí za terapií předestírá čtenáři svůj každodenní chléb - svou práci. Denně jeho ordinaci navštěvují trápící se lidé, hledají u něj pomoc a pochopení. Vkládají do něj svou poslední naději. Naději, že jim pomůže porozumět sobě samým a pochopit, co se děje s jejich vnitřním já. 
Avšak ne každý, kdo překročí práh ordinace věří na léčebné účinky psychoterapie. Stále je mnoho pochybovačných lidí, považujících psychologii a terapii za nepotřebné vědy a vchází k doktoru Yalomovi se skepsí. Strach ze tmy považují za pouhý strach ze tmy jako neznáma, nehledají další důvody, hlubší důvody. 
Irvin Yalom ke každému pacientu přistupuje jako k originálu, nedrží se striktně psychologických příruček, protože ví, že lidská mysl je všechny dalece přesahuje. A co platí na jednoho pacienta vůbec nemusí platit na jiného i v případě, že má stejné příznaky. Nebojí se zodpovídat jejich otázky tykající se jeho samotného, čímž si s pacienty vytváří intimnější vztah. 

"REALITA NENÍ PROSTĚ NĚCO TAM VENKU, ALE NĚCO, CO SI KAŽDÝ Z NÁS DO ZNAČNÉ MÍRY KONSTRUUJE NEBO VYRÁBÍ."

Doktor Yalom není jen vynikajícím a stále vyhledávaným terapeutem, ale i strhujícím spisovatelem. Každý z deseti příběhů pacientů v knize vypráví smutné příběhy, i když některé z nich se šťastným koncem, Přesto bych knihu v žádném případě neoznačila jako smutnou a depresivní. Autor má krásný a čistý styl psaní, který mě bavil od první do poslední strany. Dokáže poukázat na ty dobré věci v člověku a dostat je napovrch. A co je nejdůležitější, dokáže reflektovat své vlastní chyby a poučit se z nich. Věřím, že tato kniha od Irvina Yaloma nebyla mou poslední. 

"VIDÍM, ŽE JSTE ZAMILOVANÝ DO SLOV PANE ANDREWSI. RÁD S NIMI TANČÍTE. JENŽE SLOVA JSOU POUZE NOTY. MELODII TVOŘÍ IDEJE. PRÁVĚ IDEJE DÁVAJÍ NAŠEMU ŽIVOTU STRUKTURU."

Knihu určitě doporučuji všem, kteří se zajímají o psychologii nebo terapii, ale také těm, kteří se na toto povolání stále dívají skepticky. Každý si v knize najde odpovědi, které sám zrovna potřebuje. 

ZA RECENZNÍ VÝTISK BYCH VELICE RÁDA PODĚKOVALA NAKLADATELSTVÍ PORTÁL!

Název: Hovory k sobě: Ohlédnutí za terapií
Autor: Irvin D. Yalom
Nakladatelství: Portál
Rok vydání: 2015

1 komentář:

  1. Krásně napsaná recenze, jste velmi šikovná. Děkuji za tip na knihu.

    OdpovědětSmazat