neděle 13. září 2015

Recenze na knihu Zapomenutý král

Díky skvělému projektu nakladatelství Šulc-Švarc "Blogerské léto" jsem měla to obrovské štěstí a získala knihu od spisovatelky Ludmily Vaňkové Zapomenutý král. Vybrat si jednu knihu je vždycky hrozně těžké, ale po této knize jsem sáhla hned ze dvou důvodů. Zaprvé se musím přiznat, že ačkoliv jsem o Ludmile Vaňkové hodně slyšela a její knihy jsem měla v ruce už mnohokrát, nikdy jsem žádnou nečetla. Proč tedy nezačít zrovna s nakladatelstvím Šulc-Švarc, že ano? Druhý důvod je název knihy, který na mě okamžitě dýchl tajemnem, což na knihách absolutně miluju. Taky se vám někdy stalo, že jste si vybrali knihu jen podle obalu nebo názvu? 
Autorku knihy Ludmilu Vaňkovou mnozí z vás znají. Pro ty z Vás, kteří se s její tvorbou setkávají poprvé mám krátké seznámení s autorkou:
Ludmila Vaňková letos oslavila své 88. narozeniny (krásný věk na stálé publikující autorku). Svou tvorbu začala publikovat v roce 1977. Při psaní se převážně věnuje románům zaměřeným na českou historii.


Teď už k samotné knize. Historický román Zapomenutý král se řadí do série nazvané Zrození království a je to pátý a také poslední díl, který celou sérii završuje. Tímto dílem autorka spojila více než dvě stě let naší české historie a zanechala za sebou úžasný kus práce. Román se zaměřuje na dobu vlády Václava I, který má tu smůlu a jeho jméno je zapomínáno díky jeho slavnému otci a neméně slavnému synovi. Na nikoho by se nemělo zapomínat a obzvláště ne na Václava I za jehož vlády se českým zemím vyhýbaly války. Díky svým strategickým a diplomatickým schopnostem upevnil postavení Českého království.

Jelikož mám ráda historii, kniha se mi líbila opravdu moc. Najednou nevidíte historii z toho školního pohledu kdy se v dnešní době ve školách učí akorát datum - panovník - skutek, ale paní Vaňková vás vtáhne do děje, postavy z minulosti ožívají, dýchají a milují. Najednou je před vámi příběh, který ve škole neučili, ale který by každý měl znát, protože bychom neměli zapomínat na českou historii a na naše předky. Sem tam se člověk ztratí ve spleti jmen a složitosti vztahů, ale česká historie není jednoduchá a trpělivý čtenář se vrátí zpět, aby všemu porozuměl (i můj případ :D ).

Je opravdu obdivuhodné jak jak je kniha propracovaná a na kolik aspektů se autorka v knize zaměřuje. Svým spisovatelským uměním propojuje v příběhu politickou situaci, vpád mongolských válečníků na ruská území,Ukrajinu a Moravu a na udatnost našich rytířů. Nezapomíná ani na lásku, ta nesmí v žádném příběhu chybět, protože mu dodává tu správnou šťávu.

Věc, která mě nejvíce překvapila a kterou jsem vůbec nečekala je podpis autorky, který jsem našla uvnitř knihy. Za něj bych autorce tímto chtěla poděkovat a můj obrovský dík patří i nakladatelství Šulc - Švarc, které mi recenzní výtisk poskytlo.

Jestli vám knihy od autorky unikaly stejně jako mě, rozhodně by jste se do nich měli pustit, kdy je lepší chvíle než teď hned? Nebo jestli patříte mezi milovníky historie, udělejte si malý výlet do minulosti :-).


;

Pokud vás kniha zaujala určitě se podívejte na stránky nakladatelství, kde najdete spoustu skvělých knih českých autorů: http://www.sulc-svarc.cz/C125742E0057C233/HTML_code!openpage&Page=HOME

Název: Zapomenutý král
Autor: Ludmila Vaňková
Nakladatelství: Šulc - Švarc

1 komentář:

  1. Ludmilku miluji a přečetla jsem od ní skoro vše, ale víš co mě pobavilo - Zapomenuteho krale mam taky i s podpisem a venovanim :-) pravdou je, ze ta splet jmen je někdy nepřehledná, aleno to víc to člověka přesvědčí o tom, že autorka prostě ví, o čem píše.
    Díky za recenzi :-) potěšila mě

    OdpovědětVymazat