středa 10. června 2015

Kdo počítá s tím, že analfabeti neumějí počítat, se přepočítal

Nombeko se narodí do nepříliš perspektivního prostředí - vyrůstá v černošské  slumu a od útlého věku se z ní stane sirotek. Na živobytí si musí začít vydělávat vynášením latrín. Ale to by v tom byl čert, kdyby to byl tak smutný příběh...
Černošská dívka brzy zjistí, že ačkoliv jí písmena nedávají příliš smysl, s čísly je to úplně jinak. Hravě odmocňuje, násobí a sčítá. Díky své inteligenci se brzy naučí i číst a nic jí nebrání v rozletu. Ale černošský slum jí je malý a vydává se do světa. Její putování nemá dlouhé trvání, protože jí téměř na začátku cesty srazí auto. Jak se říká - "co tě nezabije, to tě posílí". Auto řídí inženýr, který pracuje na vyvíjení atomových bomb. Škodu na autě, kterou mu nárazem do své osoby Nombeko způsobila, si musí odpracovat a proto si jí vezme do svých služeb. Přijde vám to celé postavené na hlavu? Pořád to není všechno.


Spisovatel Jonas Jonasson je opravdu mistr svého oboru. Kniha je od začátku do konce prostě skvělá. Já sama jsem jí přečetla jedním dechem. Téměř jsem jí nemohla odložit a neskutečně jsem se nad ní bavila. Zvláštní druh humoru, který autor používá si získal mé srdce. Alespoň na mě nepůsobí tak prvoplánově, jako by mě chtěl za každou cenu pobavit. Sarkastické narážky a trocha absurdního humoru je přesně to pravé, když si chcete odpočinout od školy, zkoušek a práce. Celý příběh i postavy mnohdy působí tak absurdně až se člověk musí ptát jak to vůbec autor mohl vymyslet.

Ve vypravování sledujeme dva příběhy. První z nich je příběh černošské dívky Nombeko, podle které je kniha i pojmenovaná. Druhou linii tvoří příběh dvou bratrů, dvojčat, Holgera 1 a Holgera 2. Obě linie se po čase v knize sejdou a splynou v jednu. Postavy jsou stejné jako celá kniha, někdy absurdní, někdy vtipné, ale každopádně ony a jejich jednání dělají z knihy do pravé ořechové. Ať už vám někdy budou lézt na nervy (poznáte co tím myslím) nebo ne, určitě si je zamilujete stejně jako já.Kniha Analfabetka, která uměla počítat je už druhá kniha od mistra humoru Jonase Jonassona. První knihu jsem bohužel ještě neměla šanci si přečíst, ale po skvělém zážitku s Analfabetkou si Stoletého staříka ráda připíšu na seznam.

Hned po mě četla knihu moje mamka a také si jí nemohla vynachválit. Takže jestli sháníte pro rodiče dárek, Analfabetka je určitě sázka na jistotu. Skvělá kniha na pobavení a uniknutí starostem. U nás doma ji nemůžeme než doporučit.

Název: Analfabetka, která uměla počítat
Autor: Jonas Jonasson
Nakladatelství: Panteon
Rok vydání: 2014

Žádné komentáře:

Okomentovat